حقانیت شیعه و رد شبهات

حقانیت شیعه و رد شبهات

ابراهیم بن شیبة الایرانی

* به علت کمبود وقت از ترجمه ی متون درخواستی جدا معذوریم

* شبهات و سوالات علمی خود را در قسمت نظرات ارسال کنید تا در صف سوالات قرار گرفته و به آن پاسخ داده شود (به سؤالات تکراری به هیچ وجه پاسخ داده نمی شود)

* برای دسترسی آسان به موضوعات مورد نظرتان، از قسمت " طبقه بندی موضوعی " استفاده کنید

* در صورت خرابی و یا لود نشدن تصاویر به ما اطلاع دهید

* نقل و درج مطالب موجود در وبلاگ به نام شخص یا مؤسسه ای خاص در هر تارنمای اینترنتی و غیر از آن شرعا حرام می باشد (نقل همراه با ذکر منبع یا بدون اشاره به شخص و مؤسسه ای خاص جایز می باشد)

طبقه بندی موضوعی
آخرین مطالب
پربیننده ترین مطالب
محبوب ترین مطالب
مطالب پربحث‌تر

چرا نقد «سید کمال الحیدری» ؟!

سه شنبه, ۲۶ دی ۱۳۹۶، ۰۳:۴۲ ق.ظ

چرا نقد «سید کمال الحیدری» ؟!

تاریخ اسلام از همان ابتداء و در زمان نبی مکرم اسلام (ص) شاهد نزاع های فکری شدیدی بوده است که در گذر زمان و با توجه به شرایط و نحوه ی برخورد و اعمال نفوذ حکام و سلاطین ، این نزاع ها اشکال مختلفی به خود گرفته و تا به امروز نیز ادامه داشته و قطعا تا زمان ظهور امام زمان (عج) ادامه خواهند یافت.


طبیعتا تاریخ فکر شیعی نیز مستثنای از این اتفاقات نیست و گرچه شیعیان به دلیل ارتباط خاص با ائمه ی خویش در طول تاریخ توانسته اند اصل فکر شیعیِ برخاسته از قرآن و سنت پیامبر (ص) را با تمسک به عترت حفظ کنند ، اما با توجه به تلاش شبانه روزی دشمنان مکتب اهل بیت و البته انحراف فکری برخی از افرادی که زمانی خود را در دایره ی پیروان اهل بیت علیهم السلام  می دیده اند ، افرادی چه با قصد قبلی و انحرافات قبلی و چه بدون قصد قبلی و انحرافات قبلی در طول تاریخ با حرکات و فعالیت هایی منجر به بروز انحرافات و شکل گیری فرق و مذاهب انحرافی شده اند.


شایان ذکر است که چنین حرکاتی هرگز نتوانسته و نخواهند توانست مانع پیشروی و رشد تفکر اصیل شیعی - که برگرفته از قرآن و اهل بیت می باشد - گردند اما طبیعتا همواره موجب بروز فتنه ها و زحماتی برای مومنین و اهل اخلاص و مدافعان مذهب شده است.مراجعه به تاریخ فرق ضاله و منحرفه مانند واقفه می تواند نکات آموزنده ی خوبی را در این زمینه برای ما با خود به همراه داشته باشد.


بدیهی است که در چنین حالتی وظیفه ی شرعی اهل علم و تحقیق است که با روشنگری و با زبان علم به مبارزه ی با انحرافات و بدعت ها و سخنان نادرست برخاسته و در این راه با تمام توان بکوشند.


در عصر حاضر نیز گروه ها و فرقه ها و تفکرات مختلفی وجود دارند که همگی به نام دین و حتی به نام اسلام به فعالیت می پردازند و تلاش می کنند تا افکار و عقائد خویش را در بین عموم مردم نشر دهند.


مساله وقتی خطرناک می شود که افرادی در لباس دین و از دل شیعه و با ادعای علم و اجتهاد و مرجعیت به نشر افکاری بپردازند که مخالف صریح مذهب است و رفتاری از خود نشان دهند که مخالف صریح تقوا و عدالت و انصاف است !


یکی از نام های آشنا برای مخاطبان عرب زبانِ برنامه های عقیدتی در سال های اخیر «سید کمال الحیدری» می باشد که البته تعداد قابل توجهی از مخاطبان فارسی زبان نیز از راه های مختلفی که بدان اشاره خواهیم کرد با وی آشنا شده اند.


مباحث و دروس «سید کمال الحیدری» در سال های اخیر موجب جنجال ها و مباحث متعددی شده است و این شخصیت طرفداران و اتباع و مخالفان خاص خود را پیدا کرده است که هر کدام حرفِ خود را می زنند و بر موضع خویش اصرار عجیبی دارند.


طبیعتا در چنین حالتی عاقلانه ترین و صحیح ترین کار آن است که هر انسان طالب حق و اهل تحقیق به بررسی سخنان دو طرف بپردازد و بر اساس روشی علمی ادعای دو طرف را بررسی کند تا به نتیجه ای مشخص برسد.


ما نیز پس از بررسی ها و تحقیقات طولانی مدت به نتایجی رسیدیم که البته تمامی این نتایج مبتنی بر ادله و اسناد متقن و مورد اعتماد می باشد و به دلیل حساسیت موضوع تصمیم به نشر آن ها در فضایی علمی و منطقی و البته با گفتاری آرام و برخاسته از احترام و ادب گرفتیم.

در ادامه تمامی سوالاتی که ممکن است برای شما مخاطبان گرامی مطرح شود (چه آن دسته از مخاطبانی که «سید کمال الحیدری» را می شناسند و چه آن دسته از مخاطبانی که وی را نمی شناسند) را مطرح کرده و به آن پاسخ می دهیم.

در صورتی که سوال خود و پاسخ آن را نیافتید ، با اعلام در بخش نظرات همین مطلب ، ما را در تکمیل مطلب یاری کنید.

سؤالاتى مهم و پاسخ هایی مهم تر !

1) مگر در افکار و آراء و روش «سید کمال الحیدری» چه اشکالاتی وجود دارد که به نقد اختصاصی و جداگانه ی وی می پردازید و بر آن تاکید دارید ؟

پاسخ : بر اساس بررسی ها و تحقیقات ما ، در «روش و منهج» و «افکار و آراء» نامبرده «خطرات» و «انحرافات» اساسی و مهمی وجود دارد که در صورت عدم پرداختن به آن در زمان حاضر و عدم نقد علمی و منطقی ، تفکرات انحرافی و خطرناک «سید کمال الحیدری» در آینده می تواند موجب تخریب و فساد عقائد عوام شیعه گردد.


از این رو بر آن شدیم تا با نقد علمی و مستند و منطقی و منصفانه ی انحرافات و افکار و آراء وی ، پیشاپیش از بروز خطرهای بعدی جلوگیری کنیم.

2) با توجه به این که «سید کمال الحیدری» عرب زبان است و دروس و برنامه های وی به زبان عربی برگزار می گردد ، نقد وی به زبان فارسی چه دلیلی و چه سودی و چه ضرورتی دارد ؟

پاسخ :

اولا : «سید کمال الحیدری» فقط به زبان عربی سخن نمی گوید و از آن جا که وی تسلط خوبی به زبان فارسی دارد ، برخی از برنامه ها و جلسات علمی خویش را به زبان فارسی برگزار می کند و طبیعتا موارد انحرافی و نادرست مطرح شده در این جلسات بایستی بررسی شده و مورد بحث قرار گیرند و سپس نقد آن منتشر گردد.

ثانیا : «سید کمال الحیدری» با توجه به وضعیت مالی بسیار مناسب و قابل توجه دفترش ، تلاش روز افزونی در جهت نشر افکار و عقائد و روش خود در بین افراد با زبان های مختلف دارد و به همین جهت بسیاری از گفت و گو ها یا برنامه های ایشان (به صورت کامل یا ناقص) به زبان فارسی ترجمه می شود و برخی از کتاب های ایشان به زبان فارسی ترجمه شده است و تلاش در این راستا از سوی دفتر ایشان بیش از پیش ادامه دارد و از این رو لازم است تا فضای فارسی زبانان قبل از ورود ویروس انحرافِ افکار «سید کمال الحیدری» نسبت به آن واکسینه گردد.

ثالثا : شبکه ها و وبسایت های معاند (وهابیت - اسلام ستیزان - جریانات مدعی روشنفکری) با مستمسک قرار دادن برخی از افکار و آراء ایشان ، بر عوام شیعه هجمه می کنند و از این راه سعی در القای شبهات و منحرف ساختن عوام شیعه از راه اهل بیت علیهم السلام دارند.به همین دلیل است که حتی بسیاری از فارسی زبانان «سید کمال الحیدری» را از طریق شبکه های وهابی شناخته اند و نه از طریق دفتر ایشان ! (البته باید به این مساله توجه داشت که کلیپ های پخش شده از «سید کمال الحیدری» در شبکه های وهابی بعضا بریده شده و در آن ها تدلیس صورت گرفته است اما برخی از کلیپ های پخش شده از ایشان به هیچ وجه بریده نیست و عین کلام ایشان است و در جای خود در مورد این مسائل صحبت خواهیم کرد)

3) «سید کمال الحیدری» فردی است که سال ها در راستای نشر مذهب شیعه زحمت کشیده است و افراد بسیاری از کشورهای مختلف به واسطه ی بحث های ایشان مکتب اهل بیت علیهم السلام را اختیار کرده اند.بنا بر این چنین رفتاری با وی بی انصافی است و شما حق نقد او را ندارید !

پاسخ :

اولا : مباحث ابتدایی «سید کمال الحیدری» در شبکه ی «الکوثر» بسیار مفید بوده و تا به امروز نیز قابل استفاده است و ما منکر آثار و نتایج آن نیستیم.

ثانیا : اکثر مواد و محتوای علمی طرح شده در مباحث ایشان در شبکه ی «الکوثر» در نقد وهابیت و اهل تسنن اساسا از تحقیقات علمی ایشان نبوده است و این مساله داستانی بسیار مفصل دارد که در آینده در مورد آن سخن خواهیم گفت !

ثالثا : شروع علنی شدن انحرافات و افکار خطرناک و مخالف مذهب و مخالف انصاف و منطق «سید کمال الحیدری» نیز از همان برنامه های شبکه ی «الکوثر» بود و نهایتا کار به جایی رسید که با ورود برخی از علماء و دلسوزان مذهب ، برنامه های ایشان متوقف شد.

رابعا : ملاک و معیار ، حال افراد و عقیده ی حقیقی آنان می باشد و هرجا هر انحرافی و از سوی هر شخصی دیده شود بایستی نقد گردد تا موجب بروز خطرات و انحرافات بعدی نشود.

خامسا : اگر برنامه های ایشان موجب استبصار بسیاری از اهل تسنن شد (که به حق نیز چنین است) ، افکار و روش و مباحث انحرافی ایشان نیز موجب انحراف شده و می شود و حتی به عنوان نمونه ای که بنده ی حقیر از فردی کاملا ثقه شنیدم ، دو تن از مستبصرین اهل کشور اردن در پی اظهارات خلاف علم و منطق «سید کمال الحیدری» در مورد احادیث و روایات موجود در کتب شیعه ، به مذهب سابق خود بازگشتند !

سادسا : غالب افرادی که سوال مورد بحث در این بخش را مطرح می کنند کسانی هستند که فقط بخشی از برنامه های «سید کمال الحیدری» در شبکه ی «الکوثر» را دنبال کرده اند و بعد از آن چندان پیگیر مباحث ایشان نبوده اند و از اتفاقاتی که پس از آن رخ داده بی خبرند ! از این رو ما این عزیزان را دعوت می کنیم تا مباحث ما در نقد «سید کمال الحیدری» را حتما دنبال کنند.

4) شما قرار است در نقد افکار و روش «سید کمال الحیدری» دقیقا به چه مواردی بپردازید و به دنبال اثبات چه مورد یا مواردی هستید ؟

پاسخ :

اولا : بیان انحرافات عقیدتی «سید کمال الحیدری» و مخالفت وی با مکتب اهل بیت علیهم السلام در موارد متعدد

ثانیا : اثبات دروغ بستن ایشان بر علمای مکتب اهل بیت علیهم السلام و تقطیع روایات و تدلیس در نقل روایات و اقوال علماء و تناقضات متعدد ایشان !

ثالثا : اثبات سرقت علمی از سوی ایشان و ثبت آثار و تحقیقات دیگران به نام خود و موسسه ی تحت اشراف ایشان !

رابعا : اهانت به اهل بیت علیهم السلام ، اصحاب معصومین و علمای مکتب اهل بیت !

خامسا : اثبات عدم صلاحیت علمی ایشان با توجه به کیفیت استدلال ها و عدم اطلاع واسع و کافی نسبت به بسیاری از روایات و اقوال علماء و روش های بحث علمی !

سادسا : بیان برخی از حقائق پنهان و مغفول در مورد «سید کمال الحیدری» و افشای چهره ی حقیقی ایشان!

بدیهی است که با اثبات موارد بالا ، عدم عدالت و علمیت ایشان محرز خواهد شد و ما برای تک تک مواردی که ذکر کرده ایم ، ادله و اسناد متقن و محکمی داریم که در جای خود ارائه خواهد شد.

5) آن چه که تحت عنوان عقائد انحرافی «سید کمال الحیدری» مطرح شده است صرفا کلیپ هایی تقطیع شده از ایشان می باشد ! با این وجود چرا شما اصرار بر انحراف عقیدتی و لزوم نقد ایشان دارید ؟

پاسخ : بر خلاف ادعای مطرح شده در سوال ، اتفاقا ایشان دارای افکار انحرافی و روش انحرافی و خطرناکی هستند که تمامی آن ها را بر اساس کلیپ های کامل و بدون تقطیع و بر اساس وبسایت و کتب و دروس ایشان نقل خواهیم کرد و جایی برای این بهانه که تمام این موارد ناشی از کلیپ های تقطیع شده است باقی نخواهیم گذاشت ! (اساسا در بسیاری از موارد کلیپ های ایشان تقطیع نشده و حقیقتا کلام و عقیده ی خود ایشان است گرچه مواردی هم وجود دارد که شبکه های وهابی به تقطیع کلیپ ها اقدام کرده اند)

6) آیا شما اولین نفر یا مجموعه ای هستید که به نقد ایشان می پردازید ؟

پاسخ : در فضای عرب زبان افراد و گروه های متعددی هستند که از جهات مختلف به نقد ایشان پرداخته یا می پردازند و در فضای فارسی نیز گرچه نقد های پراکنده ای از سوی گروه های مختلفی وجود دارد اما به احتمال زیاد اولین بار است که در فضای فارسی زبان ، «سید کمال الحیدری» از جهات شش گانه ای که در پاسخ به سوال چهارم مطرح شد آن هم بر اساس برنامه ها و دروس و کتب و مباحث خودش و از زبان شاگردانش مورد نقد قرار خواهد گرفت !

نظرات  (۱)

۲۸ دی ۹۶ ، ۱۲:۴۷ سید حسین
سلام علیکم ورحمه الله،خسته نباشید استاد بزرگوار،استاد به مناسبت بحث میخواستم نظرتون رو در مورد بعضی از علمای معاصر که قائل به وحدت وجود شدند بدونم؟وایا مطلبی که از امام خمینی هم نقل میکنند که اجلکم الله لاشه ی سگ مرده هم عین خداونده صحیحه؟پیشاپیش ممنون از جوابتون
پاسخ:
وعلیکم السلام ورحمة الله وبرکاته.

ان شاء الله در آینده سراغ مباحث مشابه خواهیم رفت و در مورد مسائل اینچنینی صحبت خواهیم کرد.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
Flag Counter