حقانیت شیعه و رد شبهات

حقانیت شیعه و رد شبهات

ابراهیم بن شیبة الایرانی

* به علت کمبود وقت از ترجمه ی متون درخواستی جدا معذوریم

* شبهات و سوالات علمی خود را در قسمت نظرات ارسال کنید تا در صف سوالات قرار گرفته و به آن پاسخ داده شود (به سؤالات تکراری به هیچ وجه پاسخ داده نمی شود)

* برای دسترسی آسان به موضوعات مورد نظرتان، از قسمت " طبقه بندی موضوعی " استفاده کنید

* در صورت خرابی و یا لود نشدن تصاویر به ما اطلاع دهید

* نقل و درج مطالب موجود در وبلاگ به نام شخص یا مؤسسه ای خاص در هر تارنمای اینترنتی و غیر از آن شرعا حرام می باشد (نقل همراه با ذکر منبع یا بدون اشاره به شخص و مؤسسه ای خاص جایز می باشد)

طبقه بندي موضوعي
آخرين مطالب
پربيننده ترين مطالب
مطالب پربحث‌تر
آخرين نظرات
  • ۲۴ مهر ۹۷، ۱۲:۳۹ - نگار جهانشاهی
    عالیه

هاشم رضی (مورخ و باستان پژوه مشهور) : دین اسلام حق انسانی و احترام زن را تثبیت کرد

بسیار شنیده ایم که اسلام ستیزان و باستان گرایانِ افراطی ، مدعیِ روا داشتن ظلم از سوی اسلام در حق زنان می شوند و به مواردی استدلال می کنند که البته به مراتب شدید تر و بیشتر از آن در تاریخ ایران باستان و همچنین سایر عقائد و ادیان و مذاهب مختلف موجود است.

هر فرد منصفی با مطالعه ی دقیق و بررسی های بی طرفانه به این حقیقت دست خواهد یافت که در هیچ عقیده و مکتبی آن طور که در اسلام به زنان جایگاه داده شده و در راستای حفظ کرامت آنان تلاش شده است ، زن تجلیل و تکریم نشده است.

هاشم رضی - باستان پژوه ، زرتشتی پژوه و مورخ مشهور - می نویسد :

البته مساله ای مسلم است و آن مساله این که در اسلام نیز اختلاف و تفاوت در امور اجتماعی و حقوق مدنی میان زن و مرد تا حدودی بسیار است و اسلام تفاوت پیشین را از میان نبرد، بلکه حق انسانی و احترام زن را در جامعه تاکید و برقرار ساخت ، حقی که میان اعراب شناخته نمی شد.اما شاید این درست باشد که پاره ای امتیازها و اولویت ها بایستی برای مردان باقی باشد، چنانکه در زمان ما نیز هنوز باقی است.چنانکه ذکر شد در اسلام تساوی حقوق انسانی زن و مرد تصریح و برقرار گشت.زن نه آن که موجودی پست و وازده و تنها برای ارضای تمتعات جنسی مردان نبود، بلکه موجودی شریف و عنصری محترم در جامعه به شمار می رفت.در مورد اعمال نیک و بد و پاداش در برابر خداوند ، زن و مرد یکسانند .....

رضی، هاشم، ادیان بزرگ جهان، ص 622 و 623، ناشر : سازمان انتشارات فروهر.

ذکر چند نکته :

1) وجود تفاوت های قابل توجه در برخی مسائل مدنی و اجتماعی از مسائل مسلم و قطعی است و ما به هیچ وجه منکر این تفاوت نبوده و نیستیم بلکه قویا معتقدیم که وجود این تفاوت ها در برخی موارد اساسا برخاسته از وجود برخی تفاوت های ساختاری و ریشه ای بین مرد و زن است که نهایتا خودِ همین تفاوت ها منجر به حفظ کرامت مرد و زن می شود.

ما هرگز قائل به تساوی حقوق بین زن و مرد نیستیم (البته در حقوق انسانی تفاوتی نیست همانطور که هاشم رضی نیز اشاره کرده است) و آن را ظلم به مرد و زن می دانیم چرا که اساسا تکالیف مرد و زن و ساختار وجودی آنان متفاوت است و این تفاوت ساختاری تکالیف و حقوق مختلفی را می طلبد.ما قائل به رعایت عدالت بین مرد و زن و حفظ کرامت آنان هستیم.

البته خود هاشم رضی نیز به همین مطلب با زبانی دیگر اشاره کرده بود.آن جایی که می نویسد :

اما شاید این درست باشد که پاره ای امتیازها و اولویت ها بایستی برای مردان باقی باشد، چنانکه در زمان ما نیز هنوز باقی است .....

2) هاشم رضی در ادامه به برخی موارد همچون تفاوت زن و مرد در مساله ی شهادت دادن و سرپرستی امور خانواده اشاره می کند که همانطور که در نکته ی (1) اشاره کردیم، این تفاوت ها ریشه در تفاوت های ساختاری زن و مرد و تکالیف متفاوت آن ها دارد و البته مفصلا در جای خود در مورد این موارد بحث خواهیم کرد.

البته همین موارد به شکل بسیار شدیدتر در سایر ادیان و مذاهب و همچنین در ایران باستان و زرتشتی گری موجود است که مستندات آن نیز در وبلاگ بعضا قرار داده شده و در آینده نیز قرار خواهد گرفت.

3) مساله ی اساسی و مهمی که در اینجا ما به دنبال آن بودیم و قابل توجه است ، تصریح هاشم رضی بر تثبیت جایگاه و حقوق زن در اسلام و کرامت ویژه ای است که اسلام به زن اعطا کرده است و دیدیم که این باستان پژوه و زرتشتی پژوه مشهور نیز به این مطلب صراحتا اشاره کرده است.

موافقين ۱ مخالفين ۰ ۹۶/۰۸/۳۰
فرشید ایرانی | Farshid Irani

ادیان بزرگ جهان هاشم رضی

انجمن زرتشتیان تهران

انجمن زرتشتیان کرمان

انجمن زرتشتیان یزد

انجمن زردشتیان تهران

انجمن زردشتیان کرمان

انجمن زردشتیان یزد

ایران در زمان ساسانیان

ایران ستیزان

جایگاه زن آیین زرتشت

جایگاه زن در اسلام

جایگاه زن در ایران

جایگاه زن در ایران باستان

جایگاه زن در بین اهل کتاب

جایگاه زن در دوره ساسانیان

جایگاه زن در دوره هخامنشیان

جایگاه زن در دوره ی ساسانیان

جایگاه زن در مسیحیت

جایگاه زن زرتشتی گری

حقانیت شیعه و رد شبهات

حقوق زن در آیین زرتشت

حقوق زن در اسلام

حقوق زن در ایران باستان

دانلود کتاب ادیان بزرگ جهان

دانلود کتاب های هاشم رضی

دروغ های بهرام مشیری

دشمنی عایشه با اهل بیت

زرتشتی گری

زرتشتیان ایران

زردشتیان ایران

زن در آیین زرتشت

زن در ایران باستان

زن در دوره ی ساسانیان

زن ستیزی در اسلام

زن ستیزی در ایران باستان

سایت امرداد

سایت برساد

سایت خردگان

سایت خردگان زن در ایران

سایت راه راستی

سایت همازور

سایت پارسیان دژ

سایت پارسیان دژ زن در ایران

شبهات آتئیست ها

شبهات اسلام ستیزان

شبهات اسلام ستیزان در مورد زن

شبهات ایران باستان

شبهات ایران ستیزان

شبهات باستان گرایان

شبهات بهرام مشیری

شبهات در مورد جایگاه زن در اسلام

شبهات زرتشتی گری

شبهات زن در اسلام

فرشید ایرانی

فرشید شرفی

فرشید شرفی شبکه ولایت

موبد اردشیر خورشیدیان

موبد شهزادی

موبد مهران غیبی

موبدیار مهران غیبی

مولوی عبدالحمید

ندای سنت

ندای شیعه

نقد آیین زرتشت

نقد آیین زردشت

نقد ایران باستان

نقد باستان ستایان

نقد باستان گرایان

نقد باستان گرایی

نقد دین زرتشت

نقد زرتشت

نقد زرتشتی گری

نقد زردشتی گری

نقد کورش پرستان

نقد کوروش پرستان

هاشم رضی کیست

وبسایت خردگان

وبسایت خردگان زن در ایران

وبسایت همازور

پایگاه خردگان

پایگاه خردگان زن در ایران

کورش نیکنام

کورش پرستان

کوروش پرستان

نظرات (۳)

خخخخ...از کرامات شیخ ما این است...

اسلام حقوق زن رو تثبیت کرد؟کجا تثبیت کرد؟رو کاغذ؟قوانینی که در طول 1400سال حتی یه حکومت نتونسته اجرا کنه به چه دردی میخوره؟اون بودایی که در تایلند هم زن رو با شوهرمرده اش زنده بگور میکنه هم معتقده بودا به زنش خیلی علاقه داشته و خیلی بر حقوق زن تاکید کرده.

در سطح جامعه باید سنجید.چندتا زن مسلمان به مدارج عالی علمی رسیدند منظورم ورزش و...نیستا.تولید علم....اونایی که به جایی رسیدن اونایی بودند که اسلام رو رها کردند و به غرب کوچیدند...

پاسخ:
اولا : این رو استاد هاشم ضری گفتند که از بزرگ ترین چهره های ایران شناسی و باستان شناسی هستند و این باعث افتخاره که چنین شخصی هم نمیتونه نقش اسلام در تثبیت حقوق زن رو که در دوران ساسانی «کالا» بود و همینطور در دوران عرب جاهلی انکار کنه.

ثانیا : اتفاقا این قوانین در دو حکومت اجرا شد و نتیجه اش هم ثبت شد. حکومت پیامبر و حکومت امیر المومنین.

ثالثا : مدارج علمی زنان مسلمان رو هم میتونید خودتون بررسی کنید هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور.اساسا یکی از بالاترین آمار محصلین دانشگاه های غربی زنان و دختران مسلمان هستند مثل فرانسه و به همین دلیل هست که همیشه در مورد منع حجاب اون جا بحث و مشکل به وجود میاد.در کشورهای غربی اساسا دانشگاه رفتن اصل نیست اما در همون شرایط جمع قابل توجهی زنان مسلمان هستند.

رابعا : در ایران باستان که اساسا مردم عادی حق تحصیل هم نداشتند ! دانشگاه جندی شاپور هم که رومی ها میچرخوندند !!!
اینقدر تثبیت کرد که بانوان ایرانی الان با انواع کمپین های مختلف مثل چهارشنبه سفید و... دارن زیادی این حق و ازادی رو پس میدن بهش!!!
واقعا اینا رو نمی بینی خداییش؟بازم حرف خودتون رو میزنی؟تمام شد دیگه...دیگه باید غرق بشید در جهنمی که خودتون ساختید...۱
پاسخ:
اولا : ما استنادمون به مصادر علمی هست و شما به احساستون !

ثانیا : کمپین های مسخره ای هم که نام بردید بسیاری از بازداشت شدگانش بهائی هستند و فقط هم در برخی مناطق خاص طرفدار پیدا کرده.
هرچند به شدت مخالف حجاب و خصوصا چادرمشکی هستم.اما چهارشنبه سفید واقعا به نغع ماست؟خود مبلغش می گفت از عربستان حقوق می گیرم تو هم میتونی برو بگیر!!!
به نظر میرسه این دلسوزی ها فقط برای به آشوب کشوندن کشور هست.سالها قبل این جایی که ما هستیم به دختران بهایی این دستور رو داده بودن که روسری رو روی شونه شون بندازن و تا کسی تذکر نداده سرشون نکنند و وانمود کنن حواسشون نبوده و از سرشون لیز خورده.بعد می دیدم تو مترو به بهانه هوای گرم برمیداشتند.الان هم این...آخرش چی؟ کاش حجاب آزاد بشه اما اینطوری نه.با امر به معروف هم نه.
من که تاحالا نشنیدم معصومین اسلام به خاطر حجاب تذکر بدن و مجازات کنند.

پاسخ:
اسناد پول گرفتن این فرد از آمریکا هم موجود هست.

بنده تا این لحظه در سیره ی معصومین ندیده ام که مثلا پیامبر در دوران حکومت یا امیرالمومنین در دوران حکومت زنان رو مجبور به رعایت حجاب کرده باشند.بلکه قرائنی بر خلاف این مساله چه بسا بتونیم بگیم هست.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
Flag Counter